پرش لینک ها

آربیتراژ

بزرگترین بهره‎مندی از کوچک‎ترین فرصت‌ها

مطمئناً کسب سود بیشتر، هدف و اولویت اول برای هر سرمایه‌گذاری است. گاه می‌توان با رصد دقیق بازار فرصت‌هایی خاص را کشف کرد و از آن‌ها بهترین بهره‎برداری را نمود؛ یکی از این فرصت‌های خاص مفهومی به نام آربیتراژ است.

آربیتراژ در علم اقتصاد به معنی کسب سود از اختلاف قیمت یک محصول در دو یا چند بازار است. به‌عبارت‌دیگر سود آربیتراژی زمانی است که محصولی یکسان با دو قیمت متفاوت عرضه می‏شود. یعنی یک محصول در دو یا چند بازار مختلف و یا به شکل خاص در دو قالب متفاوت، با قیمت متفاوت عرضه می‎شود که یکی از آن‌ها سود بیشتری را به همراه دارد. البته شاید خیلی از تراکنش‌های مالی بر اساس این تعریف، آربیتراژ شناخته شوند اما باید در نظر داشت که آربیتراژ یک تفاوت مهم با سایر تراکنش‌های مالی دارد و آن اینکه در هیچ حالتی زیان‌آور نخواهد بود.

مفهوم آربیتراژ کلیدی‌ترین مفهوم برای متخصصین فاینانس است و مفهومی مشابه با تعادل برای اقتصاددانان دارد. به‌عبارت‌دیگر، آربیتراژ و تعادل دوروی یک سکه هستند که هردو به مفاهیم مشترکی اشاره دارند. در همین رابطه دو رویکرد متفاوت و البته معادل بیان‌شده است.

حتوا-برند اینترنتی-طراحی-طراحی وب‌سایت-فرم درخواست-پروپوزال

دو رویکرد در رابطه با آربیتراژ

اولین رویکرد در رابطه با آربیتراژ بیانگر آن است که این سود زمانی حاصل می‎شود که دارایی‌ها در بازار قابل بازتولید باشند؛ به این معنی که بتوان از خروجی یک دارایی ترکیبی جدید از دارایی‌ها را ایجاد نمود و اگر ارزش این دارایی‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند، آربیتراژ رخ می‎دهد.

رویکرد دوم بیانی ریاضی است و بیان می‌کند که آربیتراژ زمانی رخ می‌دهد که ارزش دارایی‌های فعلی برابر صفر یا منفی است اما بازده آن‌ها مثبت یا برابر صفر و یا اکیداً مثبت است، یعنی بدون تحمل هزینه، سود مثبت حاصل می‌شود. این تعریف از آربیتراژ بسیار شبیه به مفهوم «ناهار مجانی» در علم اقتصاد است.

نکته بسیار مهم در مفهوم آربیتراژ آن است که سبد دارایی در آربیتراژ درهرصورت سود غیر منفی دارد. به‌عنوان‌مثال واضح است که سود حاصل از سهام بیشتر از سود حاصل از اوراق مشارکت است، اما نمی‌توان آن را آربیتراژ نامید چراکه این احتمال وجود دارد که به دلایلی سود سهام کمتر از سود اوراق مشارکت گردد و حتی زیان‌بار باشد.

از سوی دیگر تقریباً نمی‌توان هیچ سبد کالایی را یافت که ریسک صفر داشته باشد. به‌عنوان‌مثال تبادلات ارزی که با اختلاف قیمت همراه هستند می‌توانند زمینه مناسبی برای آربیتراژ فراهم کنند. بااین‌وجود دراین‌بین فاصله زمانی اندکی وجود دارد که ریسکی هرچند اندک را به همراه دارد و ممکن است در این فاصله زمانی کوتاه قیمت‌ ارزها تغییر کرده و ضرر حاصل شود اما معمولاً از این درصد پایین ریسک صرف‌نظر می‎شود.

فن-های-خلاقیت

فقدان آربیتراژ

سود آربیتراژی نتیجه ناکارآمد بودن بازار است و با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، یعنی قیمت‌گذاری‌ در فاینانس‌ها برمبنای اصل «یک قیمت» شکل می‌گیرد، قیمت دارایی به شکلی محاسبه می‎شود که امکان آربیتراژ وجود نداشته باشد. در بسیاری اوقات هم سود حاصل از آربیتراژ به حدی است که صرف نمی‎کند؛ مثلاً سود ۱۰ یورو به ازای یک‌میلیون یورو.

از سوی دیگر پیشرفت تکنولوژی کسب سود حاصل از قیمت‌گذاری اشتباه در بازار را به کاری بسیار مشکل بدل ساخته است. امروز دیگر تمام قیمت‌گذاری‌ها به‌صورت کامپیوتری انجام می‌‎گیرد که از نوسانات قیمت در بازار جلوگیری می‎شود و در صورت وقوع هرگونه اشتباه و ناکارآمدی در قیمت‌گذاری به‌سرعت اقدامات لازم برای رفع آن انجام می‎گیرد. بااین‌حال همچنان امکان بهره‌برداری آربیتراژ در بازارهایی که به علت هزینه‌های حمل، نگهداری و … اختلاف قیمت برای یک کالای مشابه وجود دارد، فراهم است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه