پرش لینک ها

آمیخته بازاریابی نوین برای بازاریابی اینترنتی

آمیخته بازاریابی نوین برای بازاریابی اینترنتی

بازاریابی علمی پویا و عملیاتی است که در جهت سازگاری و وفق دادن خود با تحولات شکل‌گرفته از مجرای انقلاب انفورماتیک – که محور اصلی و اساسی آن ظهور اینترنت است – به‌پیش می­رود. درنتیجه این سازگاری، بازاریابی اینترنتی و به‌تبع آن آمیخته بازاریابی اینترنتی شکل می­گیرد. در مدل مفهومی آمیخته بازاریابی اینترنتی، ۶ مؤلفه جمع‌آوری اطلاعات، محصول، قیمت، ارتباطات، توزیع و علامت تجاری شرکت به‌عنوان مؤلفه‌های آمیخته بازاریابی اینترنتی شناسایی گردیده است. این مؤلفه‌ها در تقاطع دو بعد چرخه عمر محصول و سطح بلوغ مشتری، ترکیب‌های متفاوتی از آمیخته را ارائه می­کند که این ترکیب‌ها همان ابزار رقابتی جدید است و با تغییر هر یک از دو عامل، تغییر در چرخه عمر محصول یا سطح بلوغ مشتری، قابل بازتعریف خواهد بود.

 

آمیخته بازاریابی اینترنتی، محور پارادایم جدید

تغییر و تحولات شگرفی که در دهه‌های اخیر به وجود آمده، اندیشه‌های موجود در عرصه بازاریابی را نیز دستخوش تغییر قرارداده و سبب شده فعالان حوزه بازاریابی از زاویه‌های جدیدی به این علم نگاه کنند. فرصت سازی بستر اینترنت در ایجاد ارتباطات چند سویه و متقابل سبب شده شرکت‌ها بتوانند از ابزار آمیخته بازاریابی خود بهتر استفاده نمایند.

ویژگی ارتباطات چند سویه سبب شده که این ابزار شکل جدیدی به خود بگیرد؛ به‌نحوی‌که بتوان هر فرد را به‌عنوان یک گروه هدف در نظر گرفت و متناسب وی آمیخته­ای مجزا ارائه نمود که در غیر این صورت، بهره‌گیری از ابزارهای سنتی بازاریابی، ناکافی می­نماید. ازاین‌رو بازتعریف مؤلفه‌ها امری ضروری به نظر می­رسد. دراین‌بین علاوه بر مؤلفه‌های سنتی آمیخته بازاریابی – محصول، قیمت، پیشبرد و توزیع – وجود مؤلفه‌های جدید نیز جهت تسریع در کشف نیازهای مشتری، تسهیل ارتباط تعاملی با مشتری و کاهش نقش واسطه‌های سنتی امری ضروری است.

 

طراحی مدل مفهومی آمیخته بازاریابی اینترنتی

در بازار اینترنتی و محیط کسب‌وکار در فضای مجازی، ابزار کارآمد رقابت عبارت است از استفاده از تمام قابلیت‌های این بازار، علی‌الخصوص در حوزه بازاریابی. ازاین‌رو مدل مفهومی آمیخته بازاریابی اینترنتی دارای ویژگی‌های ذیل است:

  1. فضای طراحی این مدل ترکیبی است؛ بدین معنا که در برخی حالات برخط (آنلاین) و در برخی دیگر نابرخط (آفلاین) است.
  2. برخی مؤلفه‌های این مدل از بازاریابی سنتی گرفته‌شده و برخی دیگر به فراخور شرایط و ویژگی‌های محیط جدید اضافه‌شده‌اند.
  3. برخلاف مدل آمیخته بازاریابی سنتی، ترکیب این مدل برای هر کالا / فرد متفاوت است و برای n فرد نسبت به یک کالای مشخص، n ترکیب مختلف آمیخته بازاریابی اینترنتی تعریف می­شود؛ اما ازآنجایی‌که این عمل هرگز صرفه اقتصادی ندارد، باید افراد گوناگون را بر اساس یک معیار معین، مثل سطح بلوغ مشتری و با در نظر گرفتن تشابهات نسبی آن‌ها، در گروه‌های همسان قرارداد.

 

بلوغ مشتری

بنا به تعریف، بلوغ مشتری نسبت به یک کالای خاص، میزان علاقه‌مندی یا نیاز فرد نسبت به آن کالا تعریف می‌شود؛ بنابراین تعریف، هر چه میزان علاقه یا نیاز فرد نسبت به کالا بیشتر باشد، سطح بلوغ مشتری بالاتر خواهد بود و هرگاه نیاز و علاقه‌ای نسبت به کالا موجود نباشد، با عدم بلوغ مشتری نسبت به آن کالا مواجه خواهیم بود. برای پی بردن به وجود علاقه یا نیاز نسبت به یک کالا در فضای اینترنت، باید حداقل یکی از شرایط ذیل محقق شود:

  1. فرد وارد سایت اختصاصی شرکت، سازمان یا …، شود. در این موقعیت چند حالت محتمل است؛ یا افراد با آگاهی قبلی وارد سایت شده‌اند که در این صورت، قطعاً نیازمند کالا یا خدمات ارائه‌شده در سایت موردنظر هستند، یا اتفاقی وارد سایت شده‌اند که در این حالت نیز یا نسبت به کالا یا خدمات سایت مذکور علاقه‌مند می­شوند و یا به‌سرعت سایت را ترک می­کنند.
  2. فرد وارد سایت‌های عمومی مانند موتورهای جستجو، سایت‌های حراجی و واسطه‌گری و …، شده و کلمات کلیدی مرتبط با کالای موردنظر، کالاها، شرکت‌ها و …، را جستجو می­نماید.
  3. فرد وارد سایت‌های دیگر شود که در این صورت دو حالت پیش می­آید:

_ فرد وارد سایت‌های مرتبط با شرکت و محصولش شود.

_ فرد وارد سایت‌های نامرتبط شود که در این صورت فرد دارای بلوغ پایین نسبت به محصول محسوب می­گردد.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

استفاده از قابلیت‌های اینترنت، ابزار رقابتی مناسبی را جهت بقا و رشد در بازار اینترنتی فراهم می­آورد. از طرفی با توجه به این موضوع که آمیخته بازاریابی محور رشد شرکت‌ها است، بازتعریف آمیخته در فضای الکترونیک دارای ضرورت دوچندان است.

مستقیم بودن ارتباط مشتری با شرکت یکی از بزرگ‌ترین مزایای محیط اینترنت است که زمینه‌ساز اثرگذاری متقابل این دو بر یکدیگر خواهد بود و هم‌چنین می­تواند مشتری را از حالت منفعل به خریدار فعال تبدیل نماید. یکی از معیارهای دسته‌بندی مشتریان برای این کار، ارزیابی بلوغ مشتری است که بعد اثرگذاری در تعیین ترکیب آمیخته بازاریابی اینترنتی را مشخص می‌کند و بیانگر ضرورت شناسایی دقیق و شاخص پذیر مشتری را یادآور می­شود.

درنهایت باید توجه داشت که در بازاریابی اینترنتی، متناسب با هر کالا / فرد می­توان ترکیب مستقلی از آمیخته بازاریابی ارائه نمود و البته اثرگذاری آمیخته بازاریابی اینترنتی در به‌کارگیری ترکیبی آن با مؤلفه‌های سنتی بازاریابی است. به‌گونه‌ای که نادیده گرفتن هر یک موجب تضعیف ابزار رقابتی شرکت‌ها و به‌کارگیری هم‌زمان آن‌ها سبب هم­افزایی توان شرکت به‌منظور حفظ مشتریان فعلی و احیاناً جذب مشتریان جدید می­گردد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه