پرش لینک ها

بازاریابی اینترنتی برای توسعه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

مقدمه

بازاریابی یک کارکرد یا وظیفه سازمانی است که مجموعه‌ای از فرآیندهای ایجاد، ابلاغ و رساندن ارزش به مشتری را شامل می‌شود و سود برای تولید کنندگان و بازده مطلوب برای سرمایه گذاران را فراهم می‌کند. بازاریابی با زندگی روزانه مردم و نیازهای او سر و کار دارد و به موازات تغییرات گسترده جهانی به ویژه در حوزه تجارت دستخوش تحول شده است. در این میان بازاریابی اینترنتی روش نوینی است برای ارائه کالا و خدمات و پایدار ماندن کسب و کار که در حال حاضر به یکی از ابزارهای عمده در تجارت تبدیل شده است.

تعریف و اهمیت بازاریابی اینترنتی

به طور کلی واژه بازاریابی اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت انجام تبلیغات فروش کالا و خدمات اطلاق می‌گردد. این بازار یابی نوعاً بر اصل پرداخت به ازای هر کلیک استوار است و شامل آگهی‌های تبلیغاتی موجود در سایت‌ها، ایمیل‌هایی که برای معرفی محصولات ارسال می‌شود، آگهی‌های متحرک و جذاب گرافیکی، تبلیغ در موتورهای جستجو تبلیغات در وبلاگ‌های مختلف و مقالات تبلیغاتی است. شروع بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ۹۰ بر می‌گردد. در حال حاضر بیش از یک سوم مصرف کنندگان خانگی در آمریکا و بسیاری از نقاط اروپا که به شبکه اینترنت دسترسی دارند، خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند. این روش برای شرکت‌هایی که مایلند تا فعالیت‌های از راه دور خود را گسترش دهند و اصطلاحاً آن را به تجارت آنلاین تبدیل کنند بسیار ثمر بخش است که البته این موضوع، باید مهم‌ترین هدف کسب‌وکارها برای موفقیت در بازارهای امروز باشد.

بنگاه‌های کوچک و متوسط؛ تعریف و ویژگی‌ها

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سازمان‌های محدود اقتصادی هستند که با ایده کارآفرینی و به کارگیری سرمایه‌های کوچک، در فرآیند تولید شرکت می‌کنند. این صنایع که مینیاتور صنعتی کشورها محسوب می‌شوند، در پیوند با محدودیت‌های ناشی از کمبود سرمایه، بازار فروش و نیروی متخصص، در مقیاسی کوچک شکل گرفته‌اند تا با رفع انحصار، گسترش اشتغال و رشد تولید، به مولد ساختن نقدینگی، بالا بردن سطح رفاه و میزان محصول ناخالص ملی دست یابند. این بنگاه‌ها به‌طور میانگین بیش از نیمی از نیروی انسانی شاغل در اقتصاد را به کار گمارده‌اند و نیمی از کل مشاغل جدید را فراهم می‌کنند.

در ایران حدود ۹۹ درصد کارگاه‌های صنعتی، سازمان‌هایی هستند که کمتر از ۵۰ نفر پرسنل دارند اما ۵۳ درصد ارزش تولیدات صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند. با این حال در ایران تعاریف متفاوتی از صنایع کوچک وجود دارد که در آن، واحدهای تولیدی که تعداد شاغلین آنها از ۱۰ نفر تجاوز نمی‌کند، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط نامیده می‌شوند و در تعریف وزارت صنایع و معادن، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط عبارتند از واحدهای صنعتی و خدماتی که کمتر از ۵۰ نفر کارگر دارند.

مزایای فردی و اجتماعی بنگاه‌های کوچک

بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که حل مشکل بیکاری، فقر، بی توازنی منطقه‌ای و دستیابی به توسعه صنعتی در کشورهای جهان سوم در گرو توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط است. از دلایل محققان برای این ادعا می‌توان به تاسیس و توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط با منابع اندک، برخورداری از درجه اشتغال‌زایی بالا،  متکی بودن بر منابع داخلی، برخورداری از انعطاف پذیری بالا، قدرت سازگاری با شرایط متغییر محیطی، رقابت پذیری و روحیه نوآورانه، هزینه کم مدیریت و کنترل، سهولت در مکان یابی، انگیزه قوی کارکنان و … اشاره نمود.

اگرچه کار بر بودن فعالیت بنگاه‌های کوچک و متوسط را به عنوان یک ویژگی مثبت به شمار می‌آورند، اما در مقابل، استفاده از تکنولوژی پیشرفته و ماشین آلاات جدید نیز منجر به کاهش هزینه متوسط (به خصوص به دلیل استفاده از نیروی کار کمتر) و در نتیجه افزایش سودآوری یک بنگاه خواهد شد و این امری است که خارج از محدوده بنگاه‌های کوچک و متوسط امکان پذیر است. بنابراین هدف قرار دادن کارایی و افزایش سودآوری یا سیاست توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط در تعارض قرار خواهد گرفت، چون عمده ترین هدف از تاسیس این بنگاه‌ها، اشتغال‌زایی برای افراد بیکار است. عامل دیگری که می‌تواند کارایی فعالیت‌های اقتصادی را افزایش دهد، درجه تخصص و آگاهی نیروی کار است.

بازاریابی در بنگاه‌های کوچک و متوسط

بنگاه‌های کوچک و متوسط دارای ویژگی‌های منحصر به فرد در اندازه و مراحل توسعه خود هستند. این ویژگی‌ها علاوه بر این که روش مناسب بازاریابی آنها را از روش‌های بازاریابی مرسوم در بنگاه‌های بزرگ جدا می‌کنند. محدودیت‌هایی همچون محدودیت‌های منابع مالی ، زمان و کمبود کارشناس متخصص و تاثیر محدود در بازار آشکارا بر مشخصات بازاریابی بنگاه‌های کوچک و متوسط تاثیر می‌گذارند. به همین دلایل است که مدیران بنگاه‌های کوچک و متوسط معمولاً از روش‌های خاص برای انجام بازاریابی در کسب و کار پیروی می‌کنند.

بازاریابی در بنگاه‌های کوچک و متوسط به طور کاملاً غیر رسمی، اتفاقی، آزاد، غیر ساختاری، خود به خود، انفعالی و سازگار با هنجارهای صنعتی صورت می‌پذیرد. یکی از اصول اولیه بازاریابی، خلاقیت است که در شرکت‌هایی که می‌خواهند محصولشان را بفروشند اهمیت زیادی دارد. اصول بازاریابی به ما می‌گوید که ابتدا بازار را حاضر کنیم، بعد برای کالایمان تبلیغ کنیم و سپس مراقب نحوه فروشمان باشیم. کارآفرینان لازم است در ابتدا درباره بازار محصولشان تحقیق کنند، اطلاعات این بازار را جمع آوری کنند و آنها را تحلیل کنند.

تجارت الکترونیک یک ارتباط مستقیم با مشتریان ایجاد می‌کند و با نادیده‌گرفتن واسطه‌ها، کالاها و خدمات بدون دلالان به مشتریان ارائه می‌شود. همین موضوع تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی را به بستری مناسب برای رشد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط تبدیل کرده است تا در عین کاهش هزینه‌ها، امکان ورود و تعامل با طیف گسترده مشتریان در بازارهای مختلف را داشته باشند.

نتیجه گیری

در دنیای رقابی امروز با ارتقاء سطح خدمات مشتری مبادله اطلاعات با ارزش افزوده گسترده‌تر، شرکت‌هایی که توانایی بیشتری در منطبق کردن اسراتژی‌های بازاریابی خود با تغییرات پویا وجهانی بازار دارند و ۲۴ ساعته آماده ارائه اطلاعات هستند، مزیت رقابتی خود را حفظ می‌نمایند چراکه توانایی شرکت‌ها در دسترسی به اطلاعات درست و موثق در کمترین زمان و از معتبرترین کانال هاست. این مهم در مورد بنگاه‌های متوسط و کوچک اهمیت ویژه‌ای دارد. چراکه این شرکت‌ها عامل عمده رشد ساختار صنعتی کشورها محسوب می‌شوند و برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه که در صدصد احیای ساختار اقتصادی خود هستند، بسیار حائز اهمیت است. امروزه برای بنگاه‌های کوچک و متوسط حیاتی است تا برای نفوذ در بازارهای جهانی و رقابت با بنگاه‌های بزرگ با بهره جستن از برتری اینترنت، استراتژی‌های خود را براساس بازاریابی الکترونیکی پایه گذاری نمایند.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه