پرش لینک ها

با قیف خرید آشنا هستید؟

تعریف قیف خرید

خرید مشتری هدفی است که تمام فعالیت‌های یک واحد کسب‌وکار از تولید تا بازارایابی برای آن تلاش می‌کنند و قیف خرید فرایندی است برای تحقق بهتر این هدف. قیف خرید، فرایند جذب مشتری را تحلیل می‌‌کند تا درک مناسبی از اینکه مشتریان بالقوه چگونه محصول یا برندتان را پیدا می‌کنند و این که چگونه در نهایت تبدیل به یک مشتری وفادار می‌شوند، بدست ‌آید. قیف خرید (که در برخی مواقع، قیف بازاریابی هم نامیده می‌شود) اغلب به پنج مرحله تقسیم می‌شود: آگاهی، علاقه‌مندی (رغبت)، توجه، اولویت‌دهی و خرید. جهت مقایسه و ارزیابی آن می‌توان از دیدگاه کانال‌های مختلف بازاریابی از قبیل تعداد بازدید در شبکه‌های مجازی، تماس‌های گرفته شده برای فروش و لیست ایمیل استفاده نمود.

کلید قیف خرید، تحلیل نرخ تبدیل از یک مرحله از قیف تا مرحله‌ی بعد است. قدرت قیف خرید در این است که قابلیت انطباق با نقاط ضعف و قوت را داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است میزان آگاهی از برند شما بالا باشد (که زیاد بودن تعداد بازدیدکنندگان وب این مسئله را نشان می‌دهد) اما درعین حال، توان شما در تبدیل مشتری راغب به مشتری بالفعل کم باشد. در این صورت قیف خرید کمک می‌کند تا این اطلاعات را بدست آورده و بر اساس آن اقدام نمایید.

برخی از اصطلاحات کلیدی در ارتباط با معیار قیف خرید

  • مراحل قیف: پنج مرحله کلیدی که نشان‌دهنده فرایندهای رایج در کسب مشتری است. این مراحل عبارتند از: آگاهی، علاقمندی (رغبت)، توجه، اولویت‌دهی و خرید.
  • نرخ تبدیل: درصد افرادی که از یک مرحله قیف به مرحله بعد انتقال یافته‌اند.
  • معیار‌های موفقیت قیف خرید
  • نرخ تبدیل بالا در تمامی مراحل قیف خرید
  • بالا بودن حجم هر مرحله از قیف
  • ارتقای نرخ تبدیل برای مراحلی که عملکرد ضعیفی دارند

چالشهای استفاده از قیف خرید

تعیین دقیق این که یک مشتری در کدام مرحله از قیف خرید قرار دارد، امری پیچیده و سخت است. سابقا قیف خرید را تحت عنوان قیف بازاریابی نیز می‌شناختند. اما در حال حاضر علاوه بر تغییر عنوان آن، خود این قیف نیز جهت همخوانی بیشتر با بازاریابی دیجیتال، دچار تغییراتی شده است. امروزه بازاریابی نسبت به قدیم چالش‌برانگیزتر شده و فعالیت‌های بازاریابی باید همزمان بر رسانه‌ها و کانال‌های مختلف از جمله ایمیل، ویدیو، خبرنامه، نظرات کاربران، مقایسه محصولات و غیره متمرکز باشد.

مشتریان امروز نسبت به ده سال قبل، حدود ۳۰ درصد زمان بیشتری را صرف خرید کالاهای مطابق با مد روز می‌کنند. با توجه به استفاده‌ی متزاید از کانال‌های آنلاین توسط مشتریان، برندها این فرصت‌ها را یافته‌اند تا تجربیات خرید را شخصی‌تر و منحصر به فردتر سازند. بعلاوه مدت حرکت افراد از بالای قیف خرید تا پایین آن بسیار طولانی‌تر شده بنابراین می‌بایست این معیار را همراه با معیار نرخ تبدیل آنلاین به‌صورت همزمان درنظر داشت و در تحلیل‌ها استفاده کرد تا دید و درک درست‌تری بدست آوریم.

نکاتی مهم پیرامون قیف خرید

باید از عملکرد درست سایت مطمئن بود و اینکه مرور و بررسی سایت راحت باشد تا هیچ اختلالی که ممکن است منجر به از دست رفتن فرصت‌ها شود، وجود نداشته باشد. هنگامی که مشتریان در مرحله‌ی توجه از قیف خرید قرار دارند، در واقع در حال اندازه‌گیری مزایا و معایب پیشنهادی شما هستند، لذا سعی کنید هیچ اختلالی در کارشان ایجاد نکنید تا بتوانند به سرعت آنچه به را دنبالش هستند، پیدا کنند.

نظرات کاربران امکان بسیار خوبی است که مشخص می‌کند آیا اولویت‌های کاربر را مد نظر قرار داده‌اید یا خیر؟ تمام شرکت‌های حوزه تجارت الکترونیک می‌توانند از نظرات و تجربیات کاربران به خوبی استفاده کنند؛ چراکه وجود این نظرات هر گونه شک احتمالی برای مشتریان بالقوه را برطرف می‌سازد.

در مرحله خرید از قیف باید به این موضوع فکر کنید که چه چیزی می‌تواند باعث بازگشت مشتری و یا افزایش شهرت شما شود. به عبارت دیگر در مرحله خرید، تمرکز شما باید معطوف به وفاداری مشتریان باشد.

وقتی شاخص برای قیف خرید مشخص نمودید، لازم است تا فرایندهایی را برای نظارت بر این معیار و سایر معیارهای کلیدی بازاریابی داشته باشید. مطمئناً قیف خرید تأثیر مستقیم بر فروش و موفقیت کسب‌وکار شما خواهد داشت و به همین دلیل کم‌توجهی به آن اشتباه بزرگی برای کسب‌وکارها به حساب می‌آید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه