پرش لینک ها

برنامه‌ریزی استراتژیک چیست؟

برنامه‌ریزی استراتژیک

برنامه استراتژیک نگرشي است كلان به سازمان كه باهدف ايجاد يكپارچگي و درنهایت به‌كارگيري مؤثر منابع در سازمان صورت می‌گیرد. بر همين اساس، سازمان‌ها به‌منظور هم‌راستایی فعاليت‌ها و سرمايه‌هاي خود با اهداف و راهبردهاي كلان سازمان و کشور نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک هستند.
هدف، مسیر و ابزار سه موضوعی هستند که نهادینه‌ترین نقش‌ را در مدیریت یک سازمان بر عهده دارند. وظیفه مدیریت برنامه‌ریزی برای ایجاد هماهنگی در میان این عوامل است و همین وظیفه سبب شده است تا کار برنامه‌ریزی و استراتژی گذاری کسب‌وکارها اهمیت بسیاری پیدا کند. اگرچه نبود برنامه‌ریزی استراتژیک را نمی‌توان شکست تلقی کرد، بااین‌حال مطمئناً نبود استراتژی درست از انعطاف‌پذیری کسب‌وکار در شرایط مختلف کم می‌کند که این موضوع می‌تواند ثمرات بدی به همراه داشته باشد.

برنامه‌ریزی استراتژیک، در عصر حاضر با توجه به پیچیدگی‌های موجود و تغییرات روزافزون کسب‌وکارها به یکی از مسائل مهم برای موفقیت تبدیل‌شده است که ضرورت تدوین سند جامع برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک را غیرقابل‌انکار و اجتناب‌ناپذیر کرده است. تدوین سند برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک، پایه اصلی هر کسب‌وکار است که اگر نسبت به تهیه آن اقدام نشود، سازمان همواره درگیر تصمیم‌گیری‌های مقطعی خواهد بود و در انتخاب راه درست همیشه در تردید خواهد ماند.
مشاوره مدیریت استراتژیک برای همه سازمان‌ها امری حیاتی است، چراکه متخصصان این حوزه، همیشه دورنمای سازمان را با دیدی تخصصی و از جنبه‌های مختلف خواهند دید و با به‌کارگیری تکنیک‌های مختلف SWOT, BCG MATRIX, SPACE, GE و…، همچنین به‌کارگیری ماتریس EFE, IFE دیدی همه‌جانبه به موضوعات در شرایط مختلف خواهند داشت که در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی برای رسیدن به بهترین نتایج تأثیرات محسوسی به همراه خواهد داشت.

راهکار های ما

گروه پرامون با تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک و مشاوره برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک به سازمان‌ها کمک می‌کند همواره در انتخاب‌ها، بهتر عمل کنند و شایسته قدم بردارند. ازآنجایی‌که رويكرد تدوين برنامه استراتژیک، به معني ايجاد يک طرح بلندمدت و تغييرناپذير، منسوخ‌شده است، گروه پرامون رويكردی تکراري- افزايشي باقابلیت نگهداشت و به‌روزرسانی مداوم را سرلوحه خود قرار داده و بر اساس آن متدولوژی‌های روز دنیا را متناسب با صنایع و کسب‌وکارهای کشور بومی‌سازی نموده و مورداستفاده قرار می‌دهد. ازجمله اقداماتی که تیم پرامون در این زمینه انجام خواهد داد عبارتند از:

• شناخت وضعیت موجود،
• شناسایی و ارزیابی عوامل خارجی (محيطي) مؤثر بر عملکرد شرکت،

• شناسایی و ارزیابی عوامل داخلی مؤثر بر عملکرد شرکت،
• تعیین مأموریت جدید و اهداف بلندمدت شرکت با توجه به شناخت محیط خارج و داخل،
• تحلیل عوامل مؤثر خارجی و داخلی و تعیین فهرست فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی و نقاط ضعف و قوت داخلی (SWOT) و استخراج استراتژی‌ها،
• ارزیابی موقعیت شرکت در محیط و تعیین نوع کلی استراتژی مناسب،
• تعیین اولویت اجرایی (جذابیت نسبی) استراتژی‌های تدوین‌شده از طریق ماتریس برنامه‌ریزی استراتژیک کمی،
• تعریف طرح‌های اصلی برای تحول در وضع موجود جهت تحقق وضع مطلوب.

مشاوره با پرامون

گروه پرامون مشاور و مجری برتر در برنامه ‏ريزی و اجراي دقيق و بهينه کمپین ‏های متفاوت بازاریابی و کسب و کار است برای تسریع در اجرای پروژه فرم درخواست پروپوزال خود را تکمیل نمایید.

فرم درخواست پروپوزال