پرش لینک ها

برنامه بازاریابی چیست؟

برنامه بازاریابی

“بدون فکر و برنامه، عملاً با چشمان بسته پیش می‌رویم که نه‌تنها موفقیتی

در پی ندارد، حتی ممکن است ما را از اهدافمان هم دور کند.”

مارگارت جی.ویتلی.

امروزه فرایند بازاریابی مفهومی شناخته‌شده برای اکثر افراد است. فرایندی پیچیده و مستمر که شاید بتوان قدمت آن را به درازای تمدن بشر دانست که البته در سال‌های اخیر تغییراتی به‌شدت چشمگیر داشته است. آنچه مسلم است پیچیدگی‌های بازارهای امروز، تصویری مبهم از آینده را پیش‌روی کسب‌وکارها قرار می‌دهد که اهمیت آینده‌نگری را دوچندان کرده است. موضوعی که ۴۰ درصد از فروشندگان را در سال ۲۰۱۷ از رسیدن به اهدافشان محروم کرد. به همین دلیل آینده‌نگری مهم‌ترین هدف در برنامه بازاریابی (Marketing Plan) است.

برنامه‌ریزی بازاریابی، فرایندی گام‌به‌گام است که با هدایت و مدیریت اهداف و فعالیت‌های کسب‌وکارها، شانس رسیدن به موفقیت در بازارهای رقابتی امروز را برای آن‌ها فراهم می‌کند. در حقیقت برنامه‌ بازاریابی را می‌توان سندی مکتوب مبتنی بر سه اصل اساسی زیر دانست که فعالیت‌های تیم بازاریابی را به‌صورت مکتوب مشخص می‌کند و نقش ۷۰ درصدی در افزایش میزان فروش نیمی از کسب‌وکارها در سال ۲۰۱۸ داشته است:

    •  اهداف کلان و خرد سازمان (Objective/Goals)؛
    •  محیط داخلی و خارجی کسب‌وکار؛
    •  در دسترس بودن منابع.

طراحی برنامه بازاریابی مطابق با اصول علمی و بروز، کمک می‌کند تا با شناخت منابع موجود در بخش بازاریابی و شیوه‌های به‌کارگیری آن‌ها، اهداف مشخص‌شده به بهترین شکل ممکن محقق گردند. شناخت و بخش‌بندی بازار، شناخت جایگاه کسب‌وکار خود در بازار، پیش‌بینی اندازه بازار و… ، همگی از مهم‌ترین اصول بازاریابی در مراحل مختلف از عمر یک کسب‌‌وکار هستند که باید در نگارش برنامه بازاریابی لحاظ شوند. از همین رو هیچ‌گاه از اهمیت برنامه بازاریابی، از بدو تأسیس تا هر زمان از حیات کسب‌وکارها، کاسته نخواهد شد و همواره باید اولویت اول در فرایند بازاریابی شناخته شود.
نتایج تحقیقات حوزه بازاریابی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت، نشانگر تأثیر مستقیم برنامه بازاریابی در میزان فروش بیش از ۷۰ درصد کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ بود؛ بنابراین نگارش برنامه‌ای که پاسخگوی سؤالاتی از قبیل کجا بودیم؟ کجا هستیم؟ به کجا خواهیم رسید؟ چه مهارت‌هایی نیاز داریم؟ با چه مشکلاتی روبرو هستیم؟ و…، باشد که نقاط ضعف و قوت و همچنین تهدیدها و فرصت‌های پیش‌روی کسب‌وکار شما را مشخص کند ضروری است و حاصل آن رسیدن به بهترین نتایج است و این مهم محقق نخواهد شد، مگر با کمک تیمی متخصص و باتجربه.

راهکار های ما

گروه پرامون، بر اساس پرطرفدارترین مدل‌های استاندارد جهانی و مجموعه‌ای از بهترین تجارب (Best Practice) و همچنین دانش و تجربه‌ی متخصصان خود در حوزه‌ی بازاریابی و کسب‌وکار، در فرآیندی کاملاً شفاف به تدوین برنامه‌ی بازاریابی برای سازمان شما می‌پردازد. از مهم‌ترین مشخصه‌های گروه پرامون که در طی بازخوردهای فراوان مشتریان به‌دست‌آمده است، متناسب‌سازی (Tailoring) فرآیند تدوین برنامه‌ریزی با سازمان هدف است و این دقیقاً همان نکته‌ای است که همواره در گروه پرامون مورد تأکید متخصصان بوده است. به‌زعم ما، احیاء و ابقای حیاتی‌ترین حوزه‌ی سازمان‌ها، علاوه بر تکیه‌بر دانش و تجربه‌ی کافی، نیاز به دلسوزی و مسئولیت‌پذیری ویژه دارد. هر یک از پروژه‌های گروه پرامون، به‌طور هم‌زمان و نیز در پایان پروژه با چک‌لیست‌های (Checklist) تدوین‌شده و جامع، مطابقت داده می‌شود و لذا سعی شده است تا ضریب خطا در این مجموعه به حداقل میزان خود کاهش پیدا کند.

گروه پرامون تاکنون در طی پروژه‌های گوناگون خود، به تدوین برنامه بازاریابی در شركت‌های حوزه صنایع غذایی، تجهیزات و ادوات كشاورزی، اتوماسیون اداری – مسكونی، تجهیزات صنعتی، شركت‌های بازرگانی، مؤسسات خدماتی، مؤسسات غیرانتفاعی و خیریه، انتشارات، مجموعه‌‏های دارویی و درمانی و … پرداخته است و تجربیات بسیاری را پشتوانه کار خود دارد.

مشاوره با پرامون

گروه پرامون مشاور و مجری برتر در برنامه ‏ريزی و اجراي دقيق و بهينه کمپین ‏های متفاوت بازاریابی و کسب و کار است برای تسریع در اجرای پروژه فرم درخواست پروپوزال خود را تکمیل نمایید.

فرم درخواست پروپوزال