پرش لینک ها

شاخص آگاهی از برندتان را اندازه‌گیری کنید

شاخص آگاهی از برند مشخص می‌نماید که برند شما در شبکه‌های اجتماعی و در جستجوهای آنلاین چگونه فعالیت نموده و در چه جایگاهی قرار دارد. این شاخص برای بازاریابان دیجیتالی طراحی شده که سعی به مشخص نمودن تغییرات مرتبط با آگاهی از برند در طول زمان دارند. این شاخص شامل چهار عامل کلیدی است که لازم است آن‌ها را تعریف نماییم:

  • طرفداران (فالوورها) و پست‌های فیسبوک و اینستاگرام
  • دنبال‌کنندگان توییتر
  • منشن کردن برند
  • جستجوی نام برند

طرفدارها (فالوورها) و پست‌های فیسبوک و اینستاگرام

برای بازاریابان دیجیتال که به دنبال ارزیابی میزان آگهی از برند خود هستند، فیسبوک یکی از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. تعداد پست‌های ماهیانه به بازاریاب‌ان برای ارزیابی شتاب فعالیت‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با میزان افزایش فالوورهایشان در طول زمان کمک می‌نماید. این شاخص‌ها، شاخص‌های سطح بالایی می‌باشند که لازم است با در نظر گرفتن شاخص‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی، آن‌ها را دقیق‌تر آنالیز نمود.

دنبال‌کنندگان توییتر

مانند طرفداران فیسبوک، ارزیابی دنبال‌کنندگان توییتر به بازاریاب‌ان دیجیتال کمک می‌نماید که میزان دیده شدن برند خود را در یک پلتفرم کلیدی، ارزیابی نمایند. ارزیابی این معیار در طول زمان می‌تواند به شما کمک نماید تا تغییرات رفتاری کاربران را بخصوص در ترکیب با تعداد کل پست‌ها ارزیابی نمایید. سعی و تلاش کنید با استفاده بهتر از شاخص‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی این شاخص را دقیق‌تر ارزیابی نمایید.

منشن کردن برند

این شاخص از این منظر منحصر بفرد است که مشخص می‌نماید برند شما چند بار در اینترنت منشن شده و یا به آن اشاره شده است و شامل منابعی مانند شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های شخص ثالث و وبلاگ‌ها می‌باشد. برای محاسبه این شاخص، سعی نمایید از یک سرویس social listening مانند Talkwalker استفاده نمایید.

 

جستجوی نام برند

بررسی تعداد افرادی که در موتورهای جستجو به جستجوی برند شما پرداخته‌اند اطلاعات خوب و مناسبی مرتبط با میزان آگاهی از برند شما فراهم می‌نماید. در این شاخص خاص، میزان جستجوهای حاوی نام برند با تحلیل تعداد بازدیدهای حاصل از جستجو را مشخص می‌نماید.

آگاهی یا شناخت از برند و دوره‌های زمانی مقایسه

دوره‌های مقایسه به صورت  ماهیانه مشخص می‌شوند و به بازاریابان این امکان را می‌دهند که روند کارشان را در طول زمان مشخص و قابل اندازه‌گیری کنند. اگر یک ماه خاص در مقایسه با دوره قبلی عملکرد بسیار خوبی داشته باشد، ممکن است این امر نتیجه‌ی کمپین‌های مربوط به روابط عمومی یا کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی باشد.

تلگرام

به علت خارج بودن تلگرام از دایره راهکارهای بین‌المللی و نبود معیارها و آنالیزورهای دقیق و مناسب در رابطه با این پیام‌رسان و محدود بودن طرفداران آن در سایر کشورها و نیز فروش فالورها در تعداد زیاد و تقلب‌ها در عضویت، نمی‌توانیم این ابزار را در میان شاخص‌های خود قرار دهیم و باید تا حضور یک ابزار اندازه‌گیری نسبی برای این پیام‌رسان صبر نمود.

شاخص‌های ارزیابی آگاهی از برند

شاخص خاصی برای ارزیابی میزان آگاهی از برند وجود ندارد. Hootsuite اعلام نموده که پس از مشخص نمودن KPI، نقطه شروع هر شاخصی را مشخص نمایید تا بتوانید تغییرات را به مرور زمان ارزیابی نمایید؛ به خصوص اگر قرار است یک کمپین برای آگاهی از برند راه‌اندازی نمایید.

چالش‌های معیارها و شاخص‌های آگاهی از برند

در مورد نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی افراد نظر متفاوتی دارند اما همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که اطلاعات اهمیت بسیار زیادی دارند. فقط اطلاعات می‌توانند مشخص کنند که کدام یک از روش‌ها برای برند خاص شما بهتر عمل می‌نماید. بر اساس تحقیقی که شامل ترکیبی از کمپانی‌های تولیدی و خدمات‌رسانی مختلف بود، سنجش کارایی فعالیت‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یکی از بزرگترین چالش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای مشاغل B2B می‌باشد. شاخص آگاهی از برند مشخص نمی‌نماید که آیا پست‌ها و منشن‌هایی شبکه‌های اجتماعی مثبت می‌باشند یا منفی.

نکاتی در رابطه با آگاهی از برند که نباید فراموش کنید

  • هر پلتفرمی دارای ویژگی‌های متفاوتی می‌باشد در نتیجه با همه پلتفرم‌ها یکسان برخورد نکنید. تلاش کنید برای هر شبکه اجتماعی محتوای متفاوتی را استفاده نموده و اگر قصد به اشتراک گذاری یک لینک، تصویر یا محتوا را در شبکه‌های اجتماعی متفاوت دارید، این کار را با توجه به ویژگی‌های خاص آن پلتفرم انجام دهید.
  • شبکه‌های اجتماعی یک پلتفرم زنده می‌باشند که نیاز به نظارت و تنظیمات مداوم دارند. تلاش کنید برنامه‌ریزی‌های منظمی برای آنالیزهای معیارها ترتیب داده و عملکرد کمپین‌ها و برند خود را ارزیابی نمایید.
  • برای افزایش آگاهی از برند خود تلاش کنید با افراد با نفوذ در حوزه کاری خود ارتباط برقرار نمایید.

هر چند وقت یک بار می‌بایست این شاخص را ارزیابی کرد؟

شاخص آگاهی از برند یک شاخص قدرتمند می‌باشد که می‌بایست بازاریابان دیجتال آن را به صورت ماهیانه ارزیابی کنند. اما این شاخص تنها بخشی از اطلاعات مربوط به عملکرد بازاریابی آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهد. تلاش کنید این شاخص را به همراه شاخص‌هایی مانند شاخص‌های منبع اولین بازدید، بازگشت بازدیدکننده‌ها و تبدیل آنلاین ارزیابی نمایید، این شاخص در یک گزارش به تنهایی مفهوم درست و مناسبی ندارد.

 

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه