پرش لینک ها

شاخص بازگشت سرمایه بازاریابی

تعریف شاخص بازگشت سرمایه بازاریابی

شاخص بازگشت سرمایه بازاریابی مشخص می‌نماید که یک کمپین بازاریابی در قیاس با هزینه‌های لازم برای اجرایش چه میزان درآمد ایجاد کرده. بازاریابان موفق تلاش می‌کنند که زمان، انرژی و هزینه تبلیغات را با نتایجی که در رشد کمپانی تاثیر دارند، پیوند دهند. شاخص مذکور شاید مهمترین شاخص کلیدی در دیجیتال مارکتینگ باشد.

این KPI یا شاخص کلیدی عملکرد به این سوال پاسخ می‌دهدکه “آیا زمان و هزینه صرف شده برای اجرای کمپین‌های بازاریابی را جبران کرده و یا می‌کنیم یا خیر؟”

اصطلاحات کلیدی

  • مشتری راغب (لید): افرادی که اولین واکنش مثبت را به کمپین بازاریابی شما نشان داده‌ و اطلاعاتی از خود در اختیار شما قرار می‌دهند و شاید بتوان گفت که یک سرنخ برای فروش کالا و یا خدمات هستند.
  • افزایش فروش(Incremental Sales): درآمدهای جدید ایجاد شده به وسیله‌ی یک کمپین
  • بُرد (win): تعداد مشتریان بالفعل جدید ایجاد شده توسط یک کمپین بازاریابی

شاخص‌های بازگشت سرمایه بازاریابی

راه‌ها و روش‌های مختلفی برای مشخص نمودن شاخص مناسبی برای بازگشت سرمایه بازاریابی وجود دارد که با اهداف شما منطبق باشد. در ادامه دو قانون کلی و ساده را می‌بایست بدانیم:

  • بازاریاب‌ان می‌بایست بازگشت سرمایه بازاریابی را در برابر این شاخص‌ها ارزیابی و بررسی کنند: صنعت، هزینه‌های کمپین، ماه مشابه در سال گذشته و انتظارات مدیر عامل.
  • بهتر است بازاریاان این شاخص را به صورت جدا از یکدیگر ارزیابی کنند: بررسی نمایید که سال گذشته و ماه گذشته عملکرد شما چگونه بوده است.

 

شاخص بازگشت سرمایه بازاریابی (ROI) =

(رشد فروش – هزینه‌های بازاریابی) × ۱۰۰ تقسیم بر سرمایه‌گذاری بازاریابی

 

چالش‌های شاخص بازگشت سرمایه بازاریابی

با وجود اهمیت بسزای بازگشت سرمایه بازاریابی، ممکن است اندازه‌گیری و نظارت بر آن دشوار باشد. اندازه‌گیری سمت “سرمایه‌گذاری” این فرمول معمولا ساده است و برای این کار تنها لازم است تعداد ساعات صرف شده برای برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های بازاریابی و هزینه‌های صرف شده برای تبلیغات آنلاین و آفلاین را محاسبه نمایید. اما محاسبه میزان بازگشت سرمایه صرف شده برای بازاریابی به چندین دلیل، اندکی سخت است.

نخست اینکه، امروزه بیشتر بازاریابان دیجیتال به طور همزمان چندین کمپین مختلف دارند که این امر باعث می‌شود حفظ عملکرد و هزینه‌های تک تک این کمپین‌ها در بهترین حالت خود، دشوار شود.

دوما در دنیای دیجیتال و پرسرعت امروزه، کمپین‌های بازاریابی هر یک طول عمر خاص خود را دارند و ممکن است ارزیابی و نظارت بر میزان اثرگذاری پیام‌های بازاریابی که منتشر می‌شوند دشوار باشد.

در نهایت، با توجه به دو چالش بالا ممکن است برقراری ارتباط بین نقاط مربوط به کمپین‌های بازاریابی و دستیابی به اهداف بازاریابی و اندازه‌گیری میزان تاثیرگذاری و کارایی دشوار باشد.

پیام‌های بازاریابی متفاوت معمولا از طریق کانال‌های بازاریابی مختلف و متفاوت به دست مخاطبان هدف می‌رسند و این شما هستید که باید مشخص نمایید کدام یک از کانال‌ها بهتر پیام‌ها را منتشر کرده و چه نوع فراخوان‌هایی باعث ترغیب افراد به انجام اقدامات مطلوب می‌شوند.

با توجه به این چالش‌ها، موثرترین راه برای ارزیابی و بررسی میزان بازگشت سرمایه بازاریابی ترکیب و مقایسه مجموعه داده‌های مختلف از منابع گوناگون (مانند گوگل ادوردز، گوگل آنالیتیکس، پلتفرم اتوماسیون بازاریابی و نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری) برای تشخیص ارتباط داده‌ها و روند تغییرات در طول زمان است.

اگر معین شده که افزایش هزینه‌های تبلیغات گوگل مصادف با افزایش دائم ترافیک وب سایت شما می‌شود و افزایش ترافیک هم به نوبه خود باعث افزایش مشتری راغب و فروش می‌شود می‌توانید از KPIهایی مانند موارد زیر استفاده نمایید.

نکاتی حائز اهمیت در مورد  اندازه‌گیری بازگشت سرمایه بازاریابی

ممکن است “بازگشت‌های”  متفاوت و مختلفی در هزینه‌های بازاریابی وجود داشته باشد. بازاریابان باید بازگشت‌های مربوط به “بالای قیف بازاریابی” مانند افزایش تعداد منشن‌های برند در اینترنت یا ترافیک جدید سایت را مورد عنایت قرار دهند.

علاوه بر آن، بازاریابان می‌توانند اواسط قیف را هم برای مثال با هدف قرار دادن عضویت‌های جدید در خبرنامه یا شروع trialهای جدید، مورد توجه قرار دهند. یا می‌توانند مستقیما اهداف بازاریابی مانند مشتریان جدید یا منابع درآمدی جدید را مدنظر قرار دهند. چه هدف بازاریابی بالای قیف باشد و چه پایین آن و چه بلند مدت و یا کوتاه مدت، ارزیابی  و بررسی میزان دستیابی به اهداف بازاریابی در مقایسه با زمان و هزینه صرف‌شده، امری بسیار حیاتی است.

توصیه می‌کنیم، زمانی که شاخص‌ها و اهدافی برای بازگشت سرمایه بازاریابی تنظیم نمودید، فرایندهای مرتبط با نظارت بر آن و سایر KPIهای بازاریابی را هم مشخص کنید. استفاده از داشبورها می‌تواند در این زمینه کمک قابل توجهی به شما نماید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه