پرش لینک ها

شاخص نرخ تبدیل

شاخص نرخ تبدیل نشان می‌دهد که تا چه میزان در تبدیل مخاطبان آنلاین خود به مشتری موفق بوده‌اید. گوگل شاخص نرخ تبدیل را به معنای کلیک بر روی تبلیغ و سپس انجام عملی که در نظر آگهی‌دهنده ارزشمند تلقی شود، تعریف می‌کند. شاخص نرخ تبدیل در هر کسب و کاری متفاوت است. برای مثال پر واضح است که یک شرکت تجارت الکترونیک تمایل به ارزیابی میزان خریدهای اینترنتی دارد و برای یک کسب و کار SaaS تعداد ثبت نام در سرویس مهم است.

صفحات بازدید شده و نرخ تبدیل

اغلب بازاریابان دیجیتال از مسیر تبدیل در سایت تحت مدیریت خود اطلاع دارند. برای بسیاری از مشاغل این مسیر به صفحات محصول، امکانات محصول یا سرویس و خرید منتهی می‌شود. در نتیجه سنجش میزان ترافیک این صفحات شاخصی قوی برای مشخص نمودن تعداد افراد داخل قیف تبدیل است که تمایل و قصد به خرید نشان می‌دهند. در عین حال سنجش نرخ تکمیل خرید در صفحات مختلف نیز این شاخص را کامل می‌نماید و میزان موفقیت سایت در تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری راغب را نشان می‌‌دهد.

آمارهای مربوط به مشتری

بازاریابان برای داشتن تصویری کامل از قیف فروش باید به طور مرتب مشتریان جدید و مشتریانی که باز می‌گردند را مشخص نمایند. همان گونه که بیان شد مثال بالا تصویری از عملکرد یک شرکت نرم‌افزاری را نشان می‌دهد، اما همین منطق را می‌توان برای مشاغل مختلف نیز اعمال کرد. در ادامه بهتر است چند مفهوم را مرور کنیم:

  • مشتریان جدید: افرادی که برای اولین بار خرید می‌نمایند.
  • Returning Customers: خریدارانی که قبلا حداقل یک خرید داشته‌اند.
  • میانگین درآمد به ازای هر خریدار: مجموع کل درآمدهای یک دوره تقسیم بر تعداد کل خریداران.
  • مجموع تراکنش‌ها: مجموع کل خریدهای انجام شده در یک دوره خاص بدون در نظر گرفتن اینکه آن خرید توسط یک مشتری جدید انجام شده یا مشتری برگشتی
  • کل درآمد: میزان درآمد ایجاد شده از تمام انواع مشتریان طی یک دوره خاص.

مثالی برای  نرخ تبدیل

فرض کنید که ۵۰ تبدیل از ۱۰۰۰ کلیک به دست آورده‌اید:

نرخ تبدیل = (۵۰ تقسیم بر ۱۰۰۰) × ۱۰۰ = ۵%

معیارهای نرخ تبدیل

لازم است که بازاریابان دیجیتال شاخصی داشته باشند که بتوانند عملکردشان را با سایر شرکت‌های فعال در صنعت مربوطه مقایسه کنند. بسته به نوع صنعتی که در آن مشغولید و دستگاه‌های مورد استفاده (موبایل یا دسک‌تاپ)، شاخص‌های متفاوتی برای سنجش نرخ تبدیل وجود دارد.

چالش های شاخص نرخ تبدیل

چالش‌های مختلف و متفاوتی برای افزایش نرخ تبدیل سازمان وجود دارد به خصوص اگر قرار است همزمان چند تغییر مختلف را پیاده‌سازی نمایید. عوامل متفاوتی در نرخ تبدیل اثرگذار هستند اما نمی‌توان میزان تبدیل را صد در صد به هیچ کدام از این عوامل نسبت داد. نسبت دادن تاثیرات مثبت و منفی به تغییرات امری ساده است، اما انجام دقیق و درست این کار سخت است.

  • هنگامی که قرار است نرخ تبدیل را سنجش و ارزیابی نمایید، تنها به حجم فروش‌ها دقت نکنید بلکه به درصد بازدیدکنندگان بازگشتی، میزان لاگین در مقایسه با ثبت نام و در مقایسه با میزان ترک وب‌سایت و … توجه نمایید. این عوامل مشخص می‌کنند که کدام یک از بخش‌های فرایندهای کاری شما عملکرد مناسبی ندارند.
  • استراتژی بهینه‌سازی و تست سازمان خود را مطابق داده‌های مربوط به داده‌های قبلی پایه‌گذاری کنید.
  • صفحات لندینگ، صفحه اصلی و صفحات ورودی مهم سایت در افزایش نرخ تبدیل بسیار اثرگذارند. تلاش کنید که این صفحات متمرکز بوده، شلوغ و در هم نباشند و اهداف اصلی بازدیدکنندگان سایت را مورد توجه قرار دهند.

شاخص نرخ تبدیل را می‌بایست همراه با معیارهای مربوطه استفاده نمود تا بتوان دیدگاهی جامع از عملکرد بازاریابی دیجیتال بدست آورد. تلاش کنید شاخص مذکور را به همراه شاخص‌های بازگشت سرمایه‌ی صرف شده برای بازاریابی، اولین بازدید از وب سایت و بازگشت بازدید کننده ارزیابی نمایید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه