پرش لینک ها

کارآفرینی دیجیتال به کمک شبکه‌های مجازی

مقدمه

امروزه از کارآفرینی به‌عنوان موتور توسعه اقتصادی یاد می‌شود که با تغییر و تحولات سریع جهانی همراه شده و موجب گذر از جامعه صنعتی به جامعه اطلاعاتی گردیده است. دراین‌بین فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کلیه فعالیت‌های اجتماعی ازجمله کارآفرینی اثر گذاشته است به‌طوری‌که بعد جدیدی در کسب‌وکار و تجارت ایجاد نمود که می‌توان آن را اقتصاد شبکه‌ای نامید.

کارآفرینی دیجیتال بسیار راحت‌تر و عملی‌تر از کارآفرینی در سایر حوزه‌ها است و فرصتی برای استفاده از نیروهای خلاق با کمترین هزینه و محرک ارزش‌افزوده و بهبود بهره‌وری در بازارهای کسب‌وکار از طریق تأسیس کسب‌وکارهای مخاطره‌آمیز الکترونیکی است. شبکه‌های اجتماعی دسته‌ای از گروه‌هایی است که به‌وسیله مجموعه‌ای از روابط اجتماعی به هم متصل شده‌اند و در آن‌ها جوانان عقاید و نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند و به مکانی برای تبادل اطلاعات و معرفی ایده‌های جدید تبدیل می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به‌عنوان یک منبع مهم برای تشخیص فرصت‌های کارآفرینی و کسب ایده برای کارآفرینی دیجیتالی باشند.

کارآفرینی دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی

کارآفرینی دیجیتالی را می‌توان اشتغال‌زایی مولد مبتنی بر مؤلفه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌صورت مستقیم دانست. کارآفرینی دیجیتالی خود به معنی تام و کمال، محرک ارزش‌افزوده در بازارهای کسب‌وکار است. این نوع کارآفرینی، مفهومی فراتر از فناوری است و در حقیقت تعامل بین فناوری، استراتژی و فرآیند کسب‌وکار است و با کارکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌وسیله کارآفرینان برای خلق ارزش از کل زنجیره فرآیندهای کسب‌وکار از طریق اکتساب، پایداری و ارتقای موقعیت رقابتی کسب‌وکار، سروکار دارد. بازاریابی الکترونیکی جدیدترین روش بازاریابی و به معنی استفاده از اینترنت و دیگر فناوری‌های تعاملی در جهت ایجاد و طرح‌ریزی یک گفتگو بین مشتریان شناخته‌شده و شرکت است. این نوع بازاریابی دربرگیرنده بازاریابی فردبه‌فرد بوده و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که در جهت سفارش سازی انبوه متناسب با نیاز مشتریان حرکت کنند.

مفهوم شبکه‌های اجتماعی نخستین بار در سال ۱۹۴۰ در انسان‌شناسی توسط براون معرفی شد. سپس در اواسط دهه ۱۹۵۰ این مفهوم توسط بات و لارنز مورداستفاده قرار گرفت. شبکه‌های اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گره‌هایی که عموماً فردی یا سازمانی هستند که تشکیل‌شده است تا توسط یک فرد یا چند نوع خاص از وابستگی به هم متصل‌اند. فناوری به همراه اقتصاد شبکه‌ای تأثیر قابل‌توجهی بر کارآفرینی دیجیتالی دارد که مبنای محوری آن سه عنصر اطلاعات، ارتباطات و معاملات هستند.

ابعاد شبکه‌های اجتماعی

 محتوای روابط اجتماعی

محتوای روابط اجتماعی به‌صورت عمومی به مجموعه دارایی‌های اجتماعی نهفته در شبکه‌های اجتماعی ازجمله اعتماد، همدلی و مشارکت‌جویی اشاره دارد و به‌صورت خاص‌تر، به معنای محتوای روابط شخصی که افراد در بستر تاریخی تعامل‌ها با یکدیگر ایجاد می‌کنند، است. مفهوم محتوای روابط اجتماعی ، دارایی‌های بلندمدتی هستند که با توجه به مزایایی که در آینده انتظار آن می‌رود، می‌توان در این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

منابع اجتماعی اطلاعات

 منبع اجتماعی اطلاعات را رابطه‌های اجتماعی می‌نامند که منشأ بسیاری از ایده‌ها رابطه‌های اجتماعی است. روابط اجتماعی با دیگران یک منبع اطلاعاتی مهم در تشخیص فرصت است که اطلاعات مفیدی برای کارآفرینان فراهم می‌کنند و اثرات مثبت و مستقیمی بر سرمایه‌گذاری‌های پایدار دارد.

ساختار روابط اجتماعی

 ساختار روابط اجتماعی به چگونگی و چیدمان افراد و روابط بین آن‌ها اشاره دارد. به‌بیان‌دیگر روابط اجتماعی به پیوندها و پیوستگی‌های بین انسان‌ها اشاره دارد که تبادل یار‌ها، کمک‌ها و هدایا نتیجه‌ی آن هستند. گرانووتر (۱۹۸۳) برای اولین بار مفهوم شدت روابط را برای توصیف ساختار شبکه‌های اجتماعی به کار برد.  نتایج پژوهش گرانووتر نشان داد روابط قوی و ضعیف به دلیل میزان متفاوت تماس و تعامل‌ها در انتقال اطلاعات متفاوت عمل می‌کنند. افراد به‌منظور دسترسی به اطلاعات تازه به برقراری روابط ضعیف گرایش دارند و این اطلاعات تازه تشخیص فرصت را آسان می‌کند، روابط قوی اطلاعات تکراری انتقال می‌دهند.

شیوه انتقال اطلاعات

روش‌های انتقال اطلاعات شامل: زبان و کدهای مشترک و داستان‌های مشترک هستند. زبان و کدهای مشترک چهارچوب مرجعی برای تفسیر افراد از وقایع محیطی فراهم می‌کنند. زبان‌ و کدهای مشترک توانایی افراد را برای دسترسی به دیگران و اطلاعات آن‌ها افزایش داده و به‌ویژه احتمال دسترسی به اطلاعات که مرتبط با تشخیص فرصت‌ها می‌شوند را موجب می‌شود.

نتیجه‌گیری

شبکه‌های اجتماعی شامل تعداد و انواع اشخاص و گروه‌هایی است که یک فرد با آن‌ها در تماس است. پدیده‌ی در حال ظهور شبکه‌های اجتماعی در کسب‌وکارهای اینترنتی و دیجیتالی ، یکی از پارادایم‌های جدید در این کسب‌وکارها است. به‌طورکلی ابعاد چهارگانه شبکه‌های اجتماعی یعنی محتوای روابط اجتماعی، منابع اجتماعی اطلاعات، ساختار روابط اجتماعی و شیوه انتقال اطلاعات نقش گسترده و قابل‌توجهی در توسعه کارآفرینی دیجیتالی، آنالیز فرصت، ایجاد و توسعه وب‌سایت، برنامه بازاریابی الکترونیکی، اجرا و توسعه تجارت الکترونیکی دارد که غفلت از آن‌ها به معنای نادیده گرفتن راه اصلی برای رسیدن به موفقیت است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه